Rodzaje Płytek: Od Matowych po Carving – Wybór Idealny dla Każdego Wnętrza

Wybór płytek to ważna decyzja w procesie aranżacji wnętrza. Każdy rodzaj płytek wnosi unikalny styl i charakter do przestrzeni. Dzisiaj skupimy się na czterech popularnych rodzajach: matowych, polerowanych, lappato i carving, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego domu.

1. Płytki Matowe (Mat): Płytki matowe, nazywane również surowymi, to nieszkliwione płytki, które charakteryzują się jednolitą strukturą i wytrzymałością na ścieranie i zarysowania. Są idealne do miejsc o wysokim natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, łazienki, balkony i tarasy. Ich niska nasiąkliwość (poniżej 3%) sprawia, że są doskonałe w pomieszczeniach mokrych, a ich naturalny wygląd pasuje do wielu stylów aranżacji.

2. Płytki Polerowane (Polished): Polerowane płytki mają wysoki połysk i elegancki, luksusowy wygląd. Są wynikiem mechanicznego polerowania matowych płytek, co nadaje im lustrzaną powierzchnię. Idealne do przestrzeni, gdzie chcemy dodać odrobinę elegancji, choć wymagają regularnej impregnacji i pielęgnacji, aby utrzymać swój błyszczący wygląd.

3. Gresy Lappato (Lapatto): Lappato, czyli półpoler, to wykończenie, które łączy cechy powierzchni matowej i połyskującej. Uzyskane przez delikatne polerowanie, płytki lappato mają subtelny blask i są bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki swojej niepowtarzalnej fakturze i możliwości zmiany wyglądu w zależności od światła, nadają się zarówno do wnętrz, jak i przestrzeni przydomowych.

4. Płytki Carving (Carved): Carving to płytki z wygrawerowanymi wzorami lub teksturami, które dodają głębi i charakteru. Ich unikalny wygląd przypomina naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Matowa lub lekko chropowata powierzchnia tych płytek sprawia, że są idealne dla osób szukających czegoś wyjątkowego i oryginalnego.

Podsumowując: wybór płytek zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu, w jakim urządzamy nasz dom. Od klasycznych płytek matowych, przez eleganckie polerowane, innowacyjne lappato, aż po artystyczne carving – każdy rodzaj płytek wnosi do wnętrza wyjątkowy charakter. Dobrze dobrane płytki mogą całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia, nadając mu unikalnego stylu i atmosfery.