
Jak urządzić małą łazienkę?
Aranżacje małych łazienek to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy do dyspozycji mamy zaledwie parę metrów kwadratowych. Dzięki efektownemu planowaniu i zastosowaniu sprytnych rozwiązań łazienka może zyskać stylowy wygląd i jednocześnie nie tracić na funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy parę trików, aby zaaranżować małą łazienkę
1. Planowanie przestrzeni:
Małe pomieszczenie wymaga poświęcenia dużej uwagi. Planowanie przestrzeni zaczynamy więc od dokładnego zmierzenia pomieszczenia, żeby zobaczyć jakim metrażem dysponujemy. Przy mierzeniu nie zapominajmy o drzwiach, oknach oraz o już istniejącej wentylacji. Jeśli pominiemy te elementy przy realizacji naszego planu wymarzonej małej łazienki możemy się lekko zdziwić ?. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie się czego tak naprawdę potrzebujemy w naszej łazience. Miska WC wisząca czy kompakt? Umywalka nablatowa, wolnostojąca czy może wisząca? A może komplet umywalka z szafką? Do wyboru do koloru - ogranicza Państwa tylko wyobraźnia (no i metraż łazienki :))
2. Meble (i nie tylko) do małej łazienki
Odpowiedni wybór mebli i armatury ma kluczowe znaczenie w przypadku niewielkich łazienek. Umywalki narożne, małe umywalki nablatowe czy kabiny prysznicowe typu walk-in, pozwalają efektywnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Doskonałym wyborem będzie armatura podtynkowa. Doskonale sprawdzi się zarówno pod prysznicem jak i przy umywalce. Warto wspomnieć też o zaletach tej typu armatury - oszczędza miejsce ale też ułatwia sprzątanie, dzięki odsłonięciu powierzchni pod urządzeniami. Godna uwagi jest mała umywalka nablatowa firmy Deante. Ma zaledwie 35 cm szerokości i długości co czynią ją jedną z najmniejszych umywalek, które maksymalnie oszczędzą miejsce w małej łazience.
3. Małe pomieszczenie - duże wyzwanie:
Maksymalizacja przestrzeni przechowywania w małej łazience to klucz do utrzymania porządku i funkcjonalności. Skorzystaj z pionowych przestrzeni, montując półki oraz szafki na wysokości, co pozwoli na lepsze wykorzystanie każdego centymetra. Również składane lub wysuwane elementy mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia przestrzeni przechowywania, umożliwiając efektywne ukrycie przedmiotów codziennego użytku i utrzymanie estetycznego wyglądu wnętrza.
4. Płytki do małej łazienki:
- Wybór płytek: Mała łazienka to małe płytki – niekoniecznie! Większe płytki sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się większa. Jasne płytki ceramiczne lub te z połyskiem odbijającym światło również mogą optycznie powiększyć łazienkę.
- Kierunek układania: Układanie płytek poziomo może sprawić, że przestrzeń wydaje się szersza, natomiast pionowe układanie płytek może "podnieść" optycznie sufit.
- Akcenty dekoracyjne: Nie bój się użyć płytek dekoracyjnych. Świetnie sprawdzą się jako akcent na jednej ze ścian lub w pasie. Doda to przestrzeni charakteru, równocześnie bez przytłaczania przestrzeni.
Zachęcam do zapoznania się z naszą bogatą ofertą płytek. Na pewno znajdziecie Państwo tam płytki odpowiadające wyżej wymienionym wymaganiom oraz indywidualnym upodobaniom. Jeśli nie będą Państwo mogli znaleźć swojej wymarzonej płytki zapraszamy do kontaktu z Nami - poszukamy, doradzimy, pomożemy :)
5. Jakie oświetlenie wybrać do małej łazienki?
Wybór oświetlenia w małej łazience ma kluczowe znaczenie dla stworzenia wrażenia większej przestrzeni i funkcjonalności. Ważne jest zastosowanie kilku źródeł światła, które równomiernie oświetlą pomieszczenie, unikając cieni i ciemnych zakątków. Rozważ umieszczenie światła punktowego nad lustrem do zadań wymagających precyzji, takich jak golenie czy makijaż, oraz miękkiego, ogólnego oświetlenia sufitowego, które doda łazience ciepła i przytulności. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup lustra podświetlanego światłami LED. Dodatkowo, strategiczne rozmieszczenie lamp może optycznie powiększyć przestrzeń, czyniąc ją bardziej otwartą i przestronną.
6. Wybór palety kolorów:
Wybór palety kolorów ma istotny wpływ na optyczne postrzeganie przestrzeni w małej łazience. Jasne i neutralne kolory takie jak biel, beże, pastele czy jasne odcienie szarości są zalecane, ponieważ sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej otwarta. Można również zastosować jednolite kolory w różnych odcieniach, co dodaje głębi bez przytłaczania wnętrza. Kontrastujące akcenty mogą być użyte do dodania charakteru, ale ważne jest, by były one stosowane oszczędnie.
Projektowanie małej łazienki wymaga kreatywności, strategicznego myślenia oraz dużo cierpliwości. Ale efekty końcowe zawsze są satysfakcjonujące. Każdy szczegół ma znaczenie, a dobrze zaprojektowana mała łazienka może znacząco podnieść komfort codziennego użytkowania.